Znižovať náklady a popritom zachovať alebo zlepšovať kvalitu vlastných výrobkov a služieb musí byť základnou stratégiou v podniku, ktorý chce prežiť v trhovom prostredí. Riadenie nákladov odpovedá na otázku ako a kde je možné znižovať náklady. Existuje veľa metodík na riadenie nákladov firmy, pričom rozdiel medzi nimi spočíva v spôsobe kalkulácie nákladov. Najznámejšou metódou na riadenie nákladov je tradičný nákladový systém (Traditional Cost Accounting – TCA). Okrem neho sú používané ( u nás zatiaľ menej rozšírené ) kalkulácie nákladov prostredníctvom aktivít (Activity Based Costing – ABC) a analýze hodnoty procesov (Process Value Analysis – PVA). Bez ohľadu na zvolenú kalkulačnú metodiku je, podľa nášho názoru, koncept a nástroje DWH & BI vhodným riešením pre budovanie komplexného kalkulačného systému podniku. Tejto oblasti sa v našej spoločnosti dlhodobo venujeme a svoje riešenia opierame o dobré teoretické znalosti a konkrétne praktické skúsenosti z riešených projektov.
Prvotnou podmienkou účinného riadenia nákladov je zabezpečiť v IS podrobné členenie nákladov do rovnorodých skupín. Členenie nákladov musí byť vyvolané účelovou potrebou – vzťahom k riešeniu konkrétnych rozhodovacích úloh. To ale znamená potrebu k faktu „náklad“ evidovať viacero dimenzií (klasifikačných premenných), ktoré ho komplexne popisujú a v prípade potreby poskytnú na náklady rôzne pohľady. Základné hľadiská pre členenie nákladov obyčajne sú:
- Druhové hľadisko
- Zodpovednostné hľadisko
- Účelové hľadisko
Každé z týchto hľadísk je schopné zodpovedať rozdielnu otázku o nákladoch t.j.:
- čo bolo spotrebované
- kto to spotreboval
- na čo to spotreboval
Kalkulácia nákladov predstavuje prepočet nákladov vztiahnutý na konkrétnu, väčšinou naturálne vyjadrenú, jednotku výkonu. Samotná metóda kalkulácie predstavuje spôsob stanovenia predpokladanej výšky (plánovaná), resp. následného zistenia skutočnej výšky nákladov ( výsledná kalkulácia ) na konkrétny výkon. Zo svojej podstaty je to väčšinou systém mnohých vzájomne skĺbených prepočtov, ktoré sú obsahovo prepojené najmä na účtovníctvo, plánovanie a rozpočty prípadne ďalšie systémy pre prípravu výrobných dát (stanovenie noriem spotreby materiálov a práce). To ale v praxi znamená :
- integrovať informácie z rôznych dátových zdrojov a
- vyhodnocovať tieto informácie z rôznych pohľadov ( podľa aktuálnej rozhodovacej úlohy, ktorá má byť riešená )